Ekologicznie… w sposób zrównoważony …uczniowie klas siódmych w ramach kampani WHICH FISH – JAKA RYBA? na rzecz zrównoważonego rybołówstwa, zgłębiali swoją wiedzę dotyczącą ekosystemów morskich i stosowanych obecnie metod połowów zwierząt.

Efektem ich pracy są wykonane mapy mentalne na temat współczesnych zagrożeń mórz i oceanów, które trafiły na konkurs wojewódzki realizowany przez Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie.

Czym jest kampania “Jaka ryba”

Kampania skupia się na trzech tematach:

  1. Zrównoważona konsumpcja ryb i owoców morza przez ludzi.
  2. Zrównoważona konsumpcja ryb i owoców morza jako karmy dla zwierząt.
  3. Plan kolekcji oparty na zrównoważonym pozyskiwaniu gatunków wodnych (pozyskiwanie nowych osobników gatunków wodnych do ekspozycji w zoo) .

Celem Kampanii EAZA (Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów) jest pokazanie społeczeństwu, że działania człowieka na rzecz ochrony gatunków morskich i interesy komercyjne nie muszą ze sobą kolidować 🙂

Pamiętajcie ! Oceany pokrywają około 70% powierzchni naszej planety. Dostarczają zasobów milionom ludzi na całym świecie. Działalność człowieka – przełowienia, niszczycielskie metody poławiania, zanieczyszczenie wód oraz zmiany klimatu – są głównymi zagrożeniami dla dalszego czerpania korzyści z ekosystemów morskich, będących źródłem tak istotnych zasobów żywoności.

Konkursowe mapy mentalne przygotowali: Nikola Koniusz (klasa 7a), Julia Tchórz (klasa 7d), Szymon Kramek (klasa 7a).

Trzymam kciuki

Agnieszka Wójcik-Konstanciak