24 października klasy czwarte pod opieką swoich wychowawców oraz pani Barbary Lisowskiej udały się na swoją pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę.
Najpierw pojechaliśmy do Tarnowskich Gór gdzie zwiedzaliśmy Zabytkową Kopalnię Srebra. Uczniowie mieli okazję spacerować podziemnymi korytarzami oraz przepłynąć łodzią po podziemnej rzece na głębokości 40m.  Podziwialiśmy również wyrobiska komorowe ukształtowane przez człowieka – „Gwarka” i przyrodę. Uczniowie poznali historię górniczego regionu zwiedzając Multimedialne Muzeum Górnictwa. Z Kopalni Srebra udaliśmy się do skansenu maszyn parowych i parowozów, który znajduje się obok wejścia do kopalni. Mogliśmy tam podziwiać eksponaty z przełomu XIX i XX wieku.

Drugim punktem naszej wycieczki było Muzeum Chleba mieszczące się w Radzionkowie. Wizyta w muzeum rozpoczęła się od projekcji filmu pt. “Chleb – historia chleba, jego pochodzenie i tradycje z nim związane; proces produkcji pieczywa”.  W muzeum mieliśmy również lekcję w dawnej klasie. Czwartoklasiści mieli okazję nie tylko zasiąść w drewnianych ławkach szkolnych, ale również pisać rysikiem na tabliczkach kamiennych.  Kolejnym punktem dzisiejszych warsztatów był krótki wykład o szacunku chleba połączony ze zwiedzaniem ekspozycji. Następnie uczestnicy wycieczki otrzymali po kawałku surowego ciasta z którego należało zrobić bułkę – plecionkę i pozostawić do wyrośnięcia i upieczenia a następnie przyszedł czas na konsumpcję.

Bogatsi o nowe doświadczenia i cenną wiedzę, pełni niezapomnianych wrażeń szczęśliwie powróciliśmy do domu.

Relacja i zdjęcia: Sabina Soroka