Dnia 27 września uczniowie klas ósmych naszej szkoły odwiedziły Auschwitz-Birkenau. Swoje zwiedzanie rozpoczęliśmy od obozu Auschwitz I. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych jak i smutnych informacji o losach więźniów, którym przyszło żyć na terenie obozu oraz co może zrobić z człowiekiem żądza władzy. Przewodnik opowiadał nam jak wyglądały wywózki do obozu zagłady oraz jak śmiertelnie męcząca była tam praca. W jednym z baraków znajdowała się „Księga Imion”, wypisane były w niej podstawowe informacje: numer więźnia, imię, nazwisko i narodowość osób, które zginęły w obozie. Księga była naprawdę obszerna. W krótkiej modlitwie i chwili zadumy oddaliśmy swoją pamięć poległym pod ścianą płaczu. Zwiedziliśmy komorę gazową, krematorium i inne baraki.
Po zwiedzeniu pierwszej części obozu przejechaliśmy do jego drugiej części – Auschwitz-II Birkenau. Zwiedzaliśmy Barak dziecięcy, oglądaliśmy pozostałości po krematorium i komorze gazowej oraz Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu.
Każda z osób obecnych na wycieczce na pewno mocno doświadczyła atmosfery tego miejsca. Po takich przeżyciach, zadaliśmy sobie wiele trudnych pytań: Dlaczego człowiek uczynił tyle zła drugiemu człowiekowi? Do czego może prowadzić nacjonalizm, rasizm i pogarda w stosunku do drugiego człowieka?
Bez wątpienia wielu z nas uroniło cichą łzę rozmyślając o sposobie taktowania więźniów obozu. Ślady tej wycieczki na zawsze pozostaną w naszych sercach i umysłach.

>>ZOBACZ ZDJĘCIA<<<

Tekst: Emilia Staniszewska 8A
Zdjęcia: Sabina Soroka