Świetlica

PIĄTEK, 17.04.2020

Witajcie Dzieci, dzień dobry Rodzicom!

Od dziś w tej zakładce, specjalnie dla zainteresowanych, będą proponowane, przez wychowawców świetlicy, przeróżne formy spędzania czasu w domu. Mamy nadzieję, że nasze propozycje Was ucieszą, zainteresują, zainspirują, zachęcą do działania, ruchu oraz myślenia i choć trochę przegonią nudę.

Materiały tu prezentowane będą dotyczyły różnych form zabawy i aktywności – działalności plastycznej, zabaw ruchowych, edukacyjnych, logicznych, sensorycznych i rozrywkowych oraz kulinarnych. Jednocześnie chcemy podkreślić, że służymy pomocą, a w razie pytań czy problemów, prosimy o kontakt za pośrednictwem dziennika elektronicznego, jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Serdecznie wszystkich pozdrawiamy, zachęcamy do zabawy i nauki i mamy nadzieję, że wspólnie dotrwamy do końca tego trudnego dla wszystkich czasu. Bądźcie zdrowi i radośni, mamy nadzieję, że niedługo zobaczymy uśmiech na Waszych buziach i usłyszymy Wasz śmiech i  opowieści!

Zapraszamy do zabawy!

Wychowawcy świetlicy szkolnej.


Zbliża się weekend, może będzie okazja do zabaw sensorycznych z rodzicami, poniżej propozycje z przepisami na piasek, ciastolinę i masę. Dajcie rączkom porządny wycisk 😉 (kliknij w miniaturkę poniżej )


ODROBINA RUCHU!!!

Wiemy, że nie możecie wychodzić na plac zabaw i bawić się jak dawniej, ale ćwiczenia fizyczne można wykonywać także w domu, zachęcamy więc do „powyginania śmiało ciała”, np. na dywanie.
Poniższy filmik proponuje proste ćwiczenia nad prawidłową postawą, może uda się Wam namówić rodziców ? Spróbujcie, wspólna wesoła zabawa gwarantowana…


PONIEDZIAŁEK 20.04.2020

Już dzisiaj startuje u nas cykl zajęć „Po naszymu, czyli po śląsku” związanych z naszym regionalnym językiem jakim jest gwara śląska. Systematycznie zamieszczane będą zarówno bajki i gry śląskie, jak również pliki audio…

i to wszystko po śląsku. Tymczasem krótki wstęp jak to kiedyś na Śląsku było…

Downo, downo tymu na Śląsku… haźle były w zogrodzie, niy dzwoniyły telefony komórkowe, chlyb piykło się w chałpach, w telewizorach niy było seriali, ludzie mieli czas… A jak mieli czas, to czasami se pogodali przi świycach, bojali abo czytali roztomajte historyje. Naprowdy tak było. Ale to było downo…


Drodzy uczniowie, po czytaniu, (a dla niektórych, po języka łamaniu ;), czas na odrobinę ruchu.

Pamiętacie, by każdego dnia poruszać się dla zdrowia i odporności???

Uważajcie tylko, by zachować bezpieczeństwo podczas ćwiczeń!


WTOREK, 21.04.2020

Witajcie Wiosennie Drogie Dzieci!

Czy Was też tak cieszą promienie słońca? Wiosna rozgościła się u nas na dobre. Przyroda budzi się do życia, robi się zielono, a niektóre drzewa już przepięknie kwitną. W ogrodach kwiaty cieszą wzrok swymi kolorami i zapachem. Zapraszamy Was do obserwacji przyrody, jeśli tylko wybierzecie się z rodzicami na spacer.

Zabawa z wiosną w temacie zajmie nam dzisiejszy dzień zajęć świetlicowych. Zapraszamy!

Na początek obejrzyjcie film o tym, co zwiastuje wiosnę (pewnie już to doskonale wiecie, ale może jeszcze czegoś nowego się dowiecie).

A teraz przygotujcie kartkę papieru oraz mazaki lub farby albo kredki i słuchając utworu „Wiosna”, który skomponował Antonio Vivaldi, włoski kompozytor, prawie 300 lat temu, narysujcie na kartce to, co akurat kojarzy się Wam z usłyszanymi dźwiękami i wiosną. Dla ciekawskich – wiosna po włosku to „La primavera”. Pan Vivaldi skomponował utwory także do pozostałych pór roku, nazywając te wszystkie dzieła „Czterema porami roku”.

A więc …Do dzieła! Pracę swoją podpiszcie z tyłu datą i tytułem „Wiosna z Antonio Vivaldim” i wykonajcie jej zdjęcie.

Kto nie ma dość wiosennej pracy, proponuję zabawę z rodzicami lub rodzeństwem. Sprawdźcie ich wiedzę o wiośnie, poprzez zagadki. Zapiszcie punkty, kto wygrał?

a na koniec zabawy piosenka o wiośnie, czy poznajecie w niej znajome już dźwięki???

Jak zwykle po czasie spędzonym przed komputerem i biurkiem, zachęcamy do kilku ćwiczeń – to zajmie Wam tylko 2 minuty.

Pozdrawiamy…wiosennie, a jakże!


środa 22 kwietnia

Zobacz dokument /docx/ >>


Witamy Was słonecznie!

Dzisiejsze nasze propozycje będą dotyczyły kuchni i żywienia. Zbliża się weekend, może znajdziecie więcej czasu na zabawę, tym razem… kulinarną?

Bierzemy chwilowe wolne od siedzenia przy komputerze!

Obudźcie swoją wyobraźnię i wyczarujcie, z dostępnych w domu składników, zdrową przekąskę, na przykład kanapki lub sałatkę. Reszta rodziny na pewno chętnie się zaangażuje (chyba, że będzie podjadała tylko składniki J

Kanapka może przypominać zwierzątko, można też utworzyć cały obrazek na talerzu czy desce do krojenia. Jeśli wykonacie sałatkę, zapiszcie na kartce składniki. Następnie wykonajcie zdjęcie swojego dzieła i przepisu sałatki i prześlijcie na adres: swietlicowasiodemka@gmail.com

Utworzona galeria będzie dowodem, że znacie zasady zdrowego żywienia i doskonale wiecie, że jedzenie domowe może być pyszne i zdrowe, a wspólne przygotowanie posiłków może być wesołą przygodą, pełną smaku i aromatu.

Poniższe propozycje muzyczne niech zachęcą i uprzyjemnią Wam zabawę.

 


Witamy Was!

Rozpoczynamy nowy tydzień kolejnymi inspiracjami. Tym razem zachęcamy do wykonania motylków z kolorowych papierów.

Do wykonania motyli z papieru potrzebujemy: – kolorowy papier rysunkowy, – nożyczki, – klej, – sznurek, wstążkę lub drucik kreatywny. Wycinamy kwadrat i kółko z kolorowego papieru. Łączymy je klejem, a następnie składamy w harmonijkę. Składamy gotową harmonijkę w pół i związujemy przez środek sznurkiem, wstążką lub drucikiem kreatywnym. Ostatnim krokiem jest rozłożenie skrzydełek motyla.

Z okazji nadejścia wiosny proponujemy ćwiczenia Waszych rączek. Kredki i ołówki w ruch

Na koniec zapraszamy na ćwiczenia!

„SKACZEMY, BIEGNIEMY”- PIOSENKA DLA DZIECI Z ELEMENTAMI GIMNASTYKI

Środa, 29.04
Witajcie! Dziś zachęcamy Was do odpoczynku i wyciszenia przy wysłuchaniu bajki.
Połóżcie się wygodnie i posłuchajcie…
Dzień dobry w czwartek!
Mamy nadzieję, że czujecie się dobrze i zdrowo i macie uśmiechy na twarzach? Przed Wami … trzy wolne dni, życzymy Wam wypoczynku i radości. Jeśli ktoś z Was chciałby przez ten czas pobawić się kulinarnie (po śląsku lub nie tylko), proponuje cofnąć się do wpisu o obrazkach kanapkowych lub sałatkach (z poprzedniego tygodnia). Zachęcamy! Pochwalcie się i zdjęcia prześlijcie na adres swietlicowasiodemka@gmail.com
Oprócz tego zamieszczamy propozycje plastyczne. Orgiami dla dziewcząt – robiłyście kiedyś buciki z papieru ? albo torebeczki czy plecaczki? A walizkę na kółkach?

How To Make Paper Flower | Paper Craft Ideas 2020 #28-15

How To Make Paper Flower | Paper Craft Ideas 2020 #28-15

Opublikowany przez PQ Creative Wtorek, 28 kwietnia 2020

OMG…How To Make Paper Flower | Paper Craft Ideas 2020 # 24

OMG…How To Make Paper Flower | Paper Craft Ideas 2020 # 24

Opublikowany przez Paper Zoom Poniedziałek, 27 kwietnia 2020

A dla chłopców? Piłkarzyki – zrobione własnoręcznie.

Pamiętajcie o ruchu na świeżym powietrzu, w bezpiecznej odległości. Tęsknimy już za Wami!

Jeśli macie ochotę, przyślijcie na adres mailowy swoje zdjęcia, może w trakcie zabawy, może w trakcie ćwiczeń, a może…gotowania?


Dzień dobry!

Mamy dziś dla Was nową propozycję.

Założymy się, że lubicie eksperymentować i obserwować zmiany. Próbowaliście kiedyś założyć swoją hodowlę w mini szklarni?

Oto przepis jak ją zrobić. Może podejmiecie się takiego wyzwania?

Można założyć zeszyt obserwacji wzrostu waszej roślinki (krótki opis i rysunki) oraz każdego dnia wykonać jej zdjęcie.

,,Domek fasolki” – zakładamy mini szklarnię.

Potrzebne materiały: woreczek strunowy lub koszulka biurowa, nasiona fasoli, wata, woda, papier, nożyczki, klej, mazaki lub kredki, taśma klejąca.

Postępowanie: Do woreczka strunowego wkładamy watę, zwilżamy ją wodą. Wkładamy kilka nasion fasoli. Zamknięty woreczek za pomocą taśmy klejącej mocujemy na szybie okna.

Przygotowujemy domek z kartki papieru. Z pomocą rodziców wycinamy jego środek, będący dużym oknem, ozdabiamy – kolorujemy domek, doklejamy dach. Przyklejamy szablon domku do woreczka z fasolką, która będzie widoczna w oknie domku. W następnych dniach obserwujemy rozwój fasolki.

Zapraszamy do zabawy!

/galeria/

Kto dobrze zna się na poezji? Beczka na papiery? A może kasa sklepowa? Takie oto dylematy miał pewien sumienny krasnoludek, który zamieszkał w sklepie u kupca. Poznajcie jego historię.

Zapraszamy do wysłuchania bajki pt. „Krasnoludek”.


Witajcie! Dziś domowe zabawy z wodą w roli głównej!

Zabawy angażują małą i dużą motorykę, doskonalą technikę wdechów i wydechów oraz rozbudzają wszystkie zmysły u dzieci.

Poproście o pomoc Rodziców, a potem zaproście ich do wspólnej zabawy!

Zabawa nr 1

„Co pływa? Co tonie?” Będziemy potrzebowali, dużej miski / miednicy / wanny oraz przedmiotów o różnej fakturze, gęstości i wielkości, mogą to być m.in.: korki, kamyczki, piłeczki, sztućce, słomki, puste opakowania, pełne opakowania, plastikowe kubeczki oraz wszystko, co można zmoczyć i znajdziecie pod ręką. Przedmioty wkładamy do oddzielnej miski i pozwalamy dzieciom na sprawdzanie co unosi się na tafli wody, co tonie. Przy tym doświadczeniu możecie wspólnie podzielić elementy i wysnuć wnioski.

Zabawa nr 2

„Wiatr w żagle” Wypełniamy naczynie / miskę / wannę wodą, wrzucamy do niej piłeczkę. Możemy wręczyć dziecku słomkę lub użyć jedynie siły wydechu. Za pomocą dmuchnięć przesuwamy piłeczkę na tafli wody. Tutaj zaczyna się pełna dowolność w wyborze, mamy do dyspozycji

– „Wyścigi piłeczek” – dmuchamy na piłkę lub używamy do tego słomki- „Rozbitek na morzu” – przeprowadzamy piłeczkę z jednego brzegu do drugiego- „Motorówka” – dmuchamy szybko / wolno, mocno / lekko, płyniemy prosto / robimy zakręty lub omijamy przeszkody.

Zabawa nr 3

”Wyścigi żaglówek” Napełniamy miednicę lub wannę wodą, składamy z papieru lub gazety łódeczkę i kładziemy ją na wodę. Za pomocą dmuchania lub przy użyciu słomki kierujemy łódkami w wybrane miejsce, możemy również wprowadzić odrobinę rywalizacji i wyznaczyć linie startu oraz mety do wyścigów na wodzie. Możemy też wykonać łódki i stateczki z pojemników po serkach, jogurtach, z wykorzystaniem nakrętek, taśmy, a z wykałaczek i papieru możemy zrobić żagiel.


 

Witajcie!
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak smakowałyby dania, gdybyśmy nie dodali do nich żadnych przypraw? Czy znacie jakieś przyprawy, oprócz pieprzu i soli? Czy potraficie je wymienić?
Zabawa ze słuchowiskiem polega na słuchaniu i wypisaniu na kartce przypraw. Kto lubi dociekać, prosimy, by odszukał w Internecie lub przeprowadził z mamą (a może i z tatą?) wywiad, do czego się je dodaje i jakie mają właściwości. Możecie też trochę pomyszkować w szafce z przyprawami i dowiedzieć się jakich mama używa w kuchni. Zachęcamy do zabawy i … nauki.

https://www.youtube.com/watch?v=1xklgWIccuI


Zapraszamy Was do wiosennego eksperymentu przyrodniczego.
Jak zabarwić białe tulipany? Efekty zabawy możecie zobaczyć na filmie .
Wiele osób zastanawia się jak zabarwić kwiaty i dlaczego barwione kwiaty kosztują w kwiaciarni trzy razy drożej niż normalne. Dziś w prostym eksperymencie możecie sprawdzić jak sprawić, aby kwiaty zmieniły kolor. Do doświadczenia będziecie potrzebować kilka białych kwiatów, szklanki z wodą i barwniki. Najlepsze są intensywne barwniki spożywcze, ale podobne efekty uzyskacie z barwnikami do jajek lub z wodą zabarwioną bibułą (woda z farbkami nie da takiego efektu).
Kwiaty nabierają intensywnej barwy po około dobie. Samo barwienie kwiatów jest efektowne i sprawi Wam dużo radości.
Podobny eksperyment można wykonać z liśćmi kapusty pekińskiej, które zanurzamy chrupiącą, białą częścią w szklaneczkach z barwnikami i dajemy im dwa dni na zabarwienie.
PO EKSPERYMENCIE ZAPRASZAMY NA GAZETOWĄ JOGĘ
Doskonale wiecie, że ruch to zdrowie, więc zapraszamy Was do ćwiczeń z JOGI.
To specjalny rodzaj gimnastyki, którą raczej uprawiają dorośli, ale znajdzie się też coś specjalnie dla dzieci. Będzie Wam potrzebne bezpieczne miejsce do ćwiczenia oraz …..gazeta.
Zaczynamy!

WTOREK, 12.05
Witajcie Drogie Dzieci!
Za oknem temperatura zaprzecza temu, że przyszła wiosna, ale widok pięknie kwitnących drzew i promieni słońca na szczęście nam o tym przypomina. Zachęcamy Was wobec tego do wykonania wiosennych drzew w różnych odsłonach – technikach plastycznych. Najbardziej znane kwitnące drzewa to – drzewa owocowe, bzy (lilaki), magnolie, migdałki, forsycje, kaliny, derenie, akacje – kwitną zazwyczaj na biało, różowo, fioletowo i żółto.
Poniższy film pokazuje kilka pomysłów jak pobawić się plastyką i ozdobić wiosenne drzewo. Do dzieła !

Jutro zapraszamy do dalszej zabawy z wiosennymi drzewami, tym razem w wersji przestrzennej.


Witajcie w środę!
Zgodnie z zapowiedzią, propozycja wykonania wiosennego drzewa, które może udekorować Wasz okienny parapet, może nawet przywoła cieplejszą pogodę i więcej słońca!?
Będziecie potrzebować rolki z ręcznika papierowego, którą pomalujecie na brązowo i natniecie. W dolnej części krócej, w górnej dłużej i cieniej, bo będą to gałęzie.( Podpowiedź – łatwiej pomalować najpierw rolkę, potem ponacinać, odwrotnie niż na zdjęciach.)

Co może znaleźć się na drzewku? – to, co macie dostępne w domu – moje propozycje – pomalowane makarony, płatki do mleka, popcorn, kolorowe szmatki do naczyń lub coś, co podpowie Wam wyobraźnia, a co nie znalazło się w moich propozycjach.

Serdecznie zachęcam do przesłania zdjęć gotowych drzewek na pocztę świetlicową swietlicowasiodemka@gmail.com

Przesyłamy Wam dużo radości i ciepłych pozdrowień!!!


CZWARTEK 14.05.
Witajcie kochani!
Postanowiliśmy ponownie Was zainspirować i dziś przesyłamy pomysły na prace plastyczne z wykorzystaniem odbicia rąk.
Co Wam będzie potrzebne?
Najlepsze będą farby do malowania rączkami, ale jeśli macie problem z ich dostaniem to nietoksyczne, zmywalne wodą plakatowe farby też będą niezłym wyborem. Przyda Wam się sporo kartek (najciekawiej będzie z kolorowymi). A do ozdabiania kilka pędzelków, mazak i naklejane oczy.
Do tego miska z ciepłą wodą, mydło i ręcznik.
Do dzieła kochani! Malujemy farbą rękę i odciskamy na kartce. Potem taki odcisk przeróbcie na zwierzątko.
Czy wiecie, że kreatywność powinno się wytrenować jak każdy mięsień? Klasyczne metody rysowania bywają dość nudne. Mamy dla Was pomysł na rysowanie, by wspomóc Waszą wyobraźnię. Doskonałym „narzędziem” mogą tu być Wasze dłonie. Dzięki odpowiednio ułożonej dłoni można zrobić szablon. Odrysujcie, potem dodajcie kilka szczegółów, pokolorujcie, a stworzycie najprawdziwszego zwierza. Dzięki tej metodzie nawet mniej zdolne plastycznie dzieci będą umiały narysować różne zwierzęta. Możesz zacząć rysować nawet teraz! Ta technika rysowania na pewno Ci zaimponuje. Zobacz filmik jak narysować uroczą zebrę, jednorożca, różne ptaki czy inne zwierzęta.

PONIEDZIAŁEK, 18.05
Witajcie z nowym tygodniem!
Od razu zabieramy się do pracy, bo już niedługo Dzień Mamy. Wiemy, że Wasze Mamy mogą to czytać i nie będzie to dla nich niespodzianka, ale nie do końca musi tak być, bo przecież nie wiedzą co dokładnie dla nich przygotujecie, bo w najbliższych dniach będzie tu sporo propozycji.
Powiem Wam w sekrecie, że dla Mam najcenniejsze są prace przygotowane przez dzieci własnoręcznie i życzenia czy list, napisany od serca, a nie skopiowana rymowanka z Internetu.
Laurka – dar Waszego serca. Najlepiej otwierana jak książeczka, ozdobiona z przodu ciekawą techniką plastyczną, a w środku –różności i dużo miłości.
Propozycja nr 1 – odrysujcie na kolorowej kartce swoją rączkę, wytnijcie, przyklejcie w środku laurki. W środkowej części dłoni napiszcie : Mamusiu, kocham Cię za… i w każdym paluszku napiszcie za co kochacie swoją Mamę.
Propozycja nr 2 – podobnie, odrysujcie na kolorowej kartce swoją rączkę, na środku napiszcie „Moja mama jest…” a w paluszkach wypiszcie cechy Waszej Mamy.
Propozycja nr 3 – List do Mamy – to propozycja dla lubiących pisać. (Możecie poprosić Tatę o sprawdzenie błędów). Napiszcie Mamie o swoich uczuciach do niej, a może ktoś skusi się na wierszyk specjalnie napisany dla Mamy?

Zacznijcie już dziś…a jutro podamy propozycje plastyczne na pierwszą stronę laurki.


WTOREK, 19.05
Witajcie serdecznie, dziś, zgodnie z zapowiedzią, kilka propozycji technik plastycznych przydatnych do wykonania laurki dla Mamy.
Do wykonania poniższych propozycji wykorzystałam papier kolorowy, szmatkę, tkaniny, guziki, wstążki, klamerki, sznurek. Oczywiście są to tylko propozycje, możecie dołożyć swoje pomysły. Włóżcie w tą pracę całe swoje serce, w końcu to dla najukochańszej osoby na świecie!
Załączyłam też wysuszone kwiaty, żeby zachęcić Was do gromadzenia kwiatów i suszenia ich, by wykorzystać je później w pracach plastycznych (np. ze spaceru lub kiedy przekwitają storczyki w domu).
Miłej pracy!

Witajcie w środowy poranek!

Dziś polecamy Wam filmy „Wędrówki Skrzata Borówki”, który zabierze Was w świat przyrody i ekologii. Tym razem, w dwóch prezentowanych poniżej odcinkach, opowie o ogrodzie i lesie oraz jego mieszkańcach.